جای صحیح مواد غذایی در یخچال

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

آیا سیستم خاصی برای دسته‌بندی غذاها در یخچال‌تان دارید یا آنها را هر گوشه‌ای که جا شوند می‌گذارید؟

روشی که شما انتخاب می‌کنید تاثیر مهمی بر موارد زیر دارد: هزینه قبض‌های انرژی، مدت زمان ماندگاری غذاها و حتی مزه غذاها. پس ارزش آن را دارد که وقتی خریدهای‌تان را جابجا می‌کنید نحوه‌ای از دسته‌بندی را در نظر بگیرید. یخچال مرتب هم چنین به این معناست که احتمال فراموش کردن غذاها و پیدا کردن گودالی از مایعات گندیده به جای آنها بسیار پایین می‌آید.

متاسفانه حتی بهترین یخچال‌ها قسمت‌های گرم‌تر و سردتر دارند. خبر خوب هم این است که غذاهای مختلف در دماهای کمی متفاوت ماندگاری بهتری دارند. پس با برنامه ریزی درست غذاهای‌تان طولانی‌تر می‌مانند و راحت‌تر می‌توانید آنها را پیدا کنید.

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

گوشت و ماهی

گوشت و ماهی در صورتی که در دمای حدود صفر درجه نگهداشته شوند با کیفیت خوب به مدت طولانی باقی می‌مانند. صفر درجه از دمای محفظه اصل یخچال‌تان سردتر است. پس اگر محفظه خنک‌کننده دارید گوشت و ماهی را در آن قسمت نگهدارید. قسمت خنک‌کننده مخصوصاً برای دماهای سردتر طراحی شده است و مواد درونش را از بقیه مواد جدا می‌کند. این امر باعث می‌شود مواد غذایی دچار آلودگی بو یا باکتریایی نشوند.

محفظه خنک کننده ندارید؟ پس از سردترین قسمت یخچال‌تان استفاده کنید. با استفاده از یک دماسنج می‌توانید این قسمت را پیدا کنید؛ این قسمت عموماً در منطقه پشتی یخچال است، جایی که کمتر در معرض جریان هوای گرم، وقتی درب یخچال باز می‌شود، قرار دارد. اگر قصد باربیکیو کردن این استیک‌ها در چند روز آینده را ندارید، آنها را فریز کنید.

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

کره و پنیر

اگر یخچال‌تان منطقه‌ای برای محصولات لبنی دارد از آن برای کره و پنیر استفاده کنید. این منطقه کمی گرم‌تر از بقیه جاهای یخچال شماست. پس باعث می‌شود کره موقع استفاده نرم‌تر باشد و راحت‌تر استفاده شود و پنیر به دمای زمان سرو نزدیک‌تر باشد. نگهداری در این منطقه به این معنا نیست که پنیر شما عمر کافی خواهد داشت –مخصوصاً پنیرهای نرم که مستعد آلودگی هستند- پس اگر نمی‌خواهید سریعاً پنیرتان را بخورید. آنها را در قسمت اصلی یخچال‌تان نگه دارید چون خنک‌تر از منطقه مخصوص محصولات لبنی است.

منطقه مخصوص لبنیات هم چنین یک سرپوش دارد که از جذب بوی بقیه مواد جلوگیری می‌کند و مزه خوب لبنیات را حفظ می‌کند.

نوشیدنی‌ها و چاشنی جات

وقتی راجع به چاشنی‌ها صحبت می‌کنیم مهمترین نکته راحتی استفاده از آنهاست. پس آنها را در درب یخچال در بالاترین قفسه نگهدارید. چاشنی‌ها و سس‌ها نسبت به بقیه غذاها مقاوم‌تر هستند. پس دمای دقیق خیل مهم نیست. این قضیه در مورد نوشیدنی‌ها، آب میوه، شراب و بقیه نوشیدنی‌های خنک هم صدق می‌کند. احتمال استفاده شدن آنها در روز خیلی زیاد است پس آنها را جایی قرار دهید که بتوانید سریع به آنها دسترسی داشته باشید و زمان باز ماندن درب را کاهش دهید که به ثابت ماندن دمای یخچال کمک می‌کند.

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

تخم مرغ ها

آیا تخم مرغ‌ها را باید در محفظه‌های پلاستیکی تخم مرغ که یخچال‌ها دارند نگهداری کرد؟ آن محفظه‌ها خیلی برای این منظور مناسب نیستند. تخم‌مرغ‌ها باید در جعبه اصلی خودشان نگهداری شوند. چون آن جعبه‌ها باعث می‌شوند: تخم‌مرغ‌ها از شکستن در امان باشند، رطوبت شان را با سرعت کمتری از دست بدهند و از جذب بوی بقیه مواد غذایی جلوگیری می‌کنند (بله، پوست تخم مرغ به اندازه کافی منافذ دارد که باعث چنین اتفاقی شود). و اگر تخم‌مرغ‌ها را در این محفظه‌ها نگه دارید بهترین تاریخ مصرف را فراموش نمی کنید. تخم‌مرغ‌های تازه تا یک ماه می‌توانند در یخچال نگهداری شوند.

میوه و سبزی

جامیوه‌ای -کشوی دربسته‌ای در پایین‌ترین قسمت نگهداری غذاهای تازه است- برای نگهداری از میوه و سبزی تازه طراحی شده است. خنک بودن و خوب بسته شدن از باید‌های یک جامیوه‌ای خوب است. پس این کشو به خشکی بقیه قسمت‌های یخچال نیست. این امر باعث می‌شود که سبزیجات شما به مدت طولانی‌تری تازه بمانند. حتما خروجی‌های هوای یخچال را چک کنید که هوای خارج شده را به این منطقه نفرستند. اگر چنین اتفاقی بیفتد میوه و سبزیجات شما خیلی زود خشک می‌شوند.

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

برخلاف باور عموم، جای گوجه فرنگی‌ها در یخچال شما نیست. اگر آنها را در یک کاسه روی کابینت آشپزخانه‌تان نگه دارید مزه خیلی بهتری خواهند داشت.

شیر

اگر شما هم یکی از ما هستید که ۹۹٫۵ درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌دهیم، شیر را در درب یخچال و در قسمت جلویی نگه می‌دارید. این منطقه دسترسی خیلی راحتی دارد، شیشه به حالت عمودی در آن قرار می‌گیرد و درون یخچال نمی‌چکد و کثیفی ایجاد نمی‌کند. اما قفسه‌های درب یخچال ممکن است گرمتر از دمای ایده‌آل شیر باشند (دمای ایده‌آل برای شیر زیر ۴ درجه سانتی‌گراد است). اگر می‌خواهید عمر شیر بیشتر باشد، آن را در منطقه سردتری از قسمت اصلی یخچال نگه دارید.

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

نان

یخچال عمر غذاهای تازه را بیشتر می‌کند، درست است؟ این مطلب در مورد نان صدق نمی‌کند. نان باید پوشیده شود و در دمای اتاق نگهداری شود. چرا؟ برای اینکه علاوه بر از دست دادن رطوبت، یکی از بزرگ‌ترین عوامل اصلی خشک و بیات شدن نان، تبدیل نشاسته گندم به کریستال است. این عمل در دماهای خنک‌تر زودتر اتفاق می‌افتد. پس اگر باگت‌هایتان را در یخچال نگه می‌دارید، باگت‌های خوشمزه تان خیلی سریع‌تر به آجرهای غیرقابل خوردن تبدیل خواهند شد.

از طرف دیگر منجمد کردن سریع نان سرعت این پروسه را کاهش می‌دهد و نان به مدت‌های طولانی می‌تواند در فریز نگهداری شود.

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

غذاهای یخ زده

غذاهای داخل فریزر باید خوب بسته‌بندی شوند تا از سوختگی فریزر جلوگیری شود (سوختگی فریزر وقتی اتفاق می‌افتد که غذاها به دلیل قرار گرفتن در معرض هوای بسیار سرد کاملاً خشک می‌شوند). این غذاهای سوخته می‌توانند خورده شوند ولی مزه خوبی ندارند. پس غذاها را قبل از فریز کردن در سلفون خوب بسته‌بندی کنید. اگر آنها را در دو کیسه بگذارید بهتر است.

اگر بسته‌های غذاهای منجمدی مانند نخودفرنگی یا سبزیجات را باز کردید دوباره خیلی محکم آن‌ها را ببندید. برای بسته‌بندی تکه‌های جدای غذاهایی مثل بیکن بهتر است هر تکه را با سلفون یا کاغذ قنادی قبل از منجمد کردن از هم جدا کنید. چون وقتی می‌خواهید از آنها استفاده کنید نیازی به یخ‌زدایی کل بسته ندارید و خیلی آسان می‌توانید مقداری که نیاز دارید را جدا و یخ زدایی کنید.

منجمد کردن عمر غذاهای شما را افزایش می‌دهد ولی عمر آنها را ابدی نمی‌کند. گوشت قرمز عموماً تا ۱۲ ماه می‌تواند در فریزر نگهداری شود، گوشت چرخ کرده باید در مدت ۴ ماه استفاده شود و غذاهای دریایی بین ۲ تا ۶ ماه (بسته به نوع ماهی) می‌توانند عمر کنند. باقیمانده غذاها بین ۳ تا ۴ ماه خوب باقی می‌مانند. اگر نمی‌خواهید درگیر چک کردن تک تک بسته‌های مواد غذایی در فریززتان شوید، روی بسته‌ها اسم و تاریخ بزنید.

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

غذاهای داغ

گذاشتن باقی‌مانده غذاهای داغ مستقیماً در یخچال خیلی وسوسه برانگیز است، ولی کار بدی است. غذاهای گرم باعث می‌شوند که دمای درون یخچال سریعاً بالا برود که باعث می‌شود مصرف انرژی یخچال بیشتر شود و دمای بقیه غذاها در یخچال هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. پس قبل از گذاشتن غذاها در یخچال صبرکنید آنها در آشپزخانه خنک شوند.

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

راهنمایی‌های کلی درباره یخچال

  • فضا برای جریان هوا بین غذاها در یخچال ایجاد کنید –در این صورت یخچال بهتر کار می‌کند و در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود.
  • غذاهایی را که خیلی از آنها استفاده می‌کنید جلو بگذارید تا دسترسی آسان‌تری داشته باشند. هیچ کس دوست ندارد دنبال سس گوجه بگردد. هر چقدر درب یخچال بیشتر باز بماند، انرژی بیشتری مصرف می‌کند.
  • یخچال خود را مرتب نگهدارید که احتمال پیدا کردن سبزیجات گندیده بعد از ۶ ماه را کاهش می‌دهد. مرتب بودن یخچال به شما کمک می‌کند غذاهای کم‌تری دور بیاندازید، غذاهایی که چون در یخچال گم شده بودند خراب شده‌اند.

جای صحیح مواد غذایی در یخچال

راهنمایی‌های کلی درباره فریزر

  • بهتر است از قرار دادن غذاهای زیاد در یک زمان در محفظه اصلی جلوگیری کنید. غذای خیلی داغ را مستقیماً در فریزر قرار ندهید چون باعث گرم شدن بقیه غذاهای درون فریز می‌شود.
  • اگر فریزر شما تقریباً پر است، دمان آن احتمالاً ثابت می‌ماند و غذاها عمر بیشتری دارند. ولی حواس‌تان باشد جلوی خروجی هوای سرد در مدل‌های بدون‌برفک را نگیرید و جلوی دیواره‌ها فضای کافی برای جریان هوا باقی بگذارید.

مطمئن باشید ما بهترین گزینه هستیم

نظرات کاربران

نظرات شما به کاربران دیگر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری از محتویات این بخش استفاده کنند.

نظرسنجی در مورد این پست
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
ثبت درخواست مشاوره
برای مشاوره تلفنی و آموزش کامل لطفا مبلغ 10000 تومان پرداخت کنید.

و یا میتوانید مبلغ 10000 تومان را به شماره کارت زیر واریز کنید.

6037-9973-6151-6926

به نام محمدرضا سلمانی ماهینی

پس از پرداخت عکس رسید را به شماره 09383394908 ارسال کنید.


نظر خود را در مورد این پست بنویسید.

برای تماس کلیک کنید