شیوه‌ی سفید کردن لباس ها ، ملحفه و کتان

شیوه‌ی سفید کردن لباس ها ، ملحفه و کتان

سفید کردن لباس ها ، ملحفه و کتان : حتی در صورتی که برای سفید نگه داشتن لباسهای سفید به همان شکل با دقت از تمام قوانین پیروی کنید، باز به مرور زمان رنگشان زرد می‌شود. پس چه کار باید کرد؟

شیوه‌ی سفید کردن لباس ها ، ملحفه و کتان

محصولات لباسشویی مختلفی وجود دارد که به سفید کردن لباسهای سفید زرد شده و چرک‌آلود به کمکتان می‌آیند. یک‌یک محصولات را امتحان کنید تا ببینید کدام یک نتیجه‌ی دلخواه شما را دارد. به راهنمایی محصول توجه کنید و مواد شیمایی را که ممکن است بخار سمی تولید کنند با هم ترکیب نکنید.

پاک کننده‌ی اکسیژن (فاقد کلر)

ساده‌ترین روش برای سفید کردن البسه‌ی قابل شستشو استفاده از ترکیب آب گرم و سفید‌کننده‌ی اکسیژن است. از توصیه‌های درج شده روی بسته در خصوص میزان آن برای هر لیتر آب پیروی کنید. لباسهای سفید را در آن غوطه‌ور سازید و اجازه دهید برای هشت ساعت یا شب تا صبح در آب بماند. برای اینکار صبوری لازم است. سپس طبق معمول آنها را با داغ‌ترین آبی که برای بافت لباسها پیشنهاد شده است، با اضافه کردن یک‌دوم پیمانه سرکه‌ی سفید هنگام آبکشی، بشویید.

این فرآیند برای تمامی لباسهای پلی‌استری و دست‌بافت و همچنین طبیعی مثل کتانی و پنبه‌ای مناسب است. اگر کارتان پیشرفت داشت ولی لباسها به اندازه‌ای که باید سفید نیستند، این فرآیند را با استفاده از ترکیب تازه‌ی سفیدکننده‌ی اکسیژن تکرار کنید. این فرآیند به هیچ وجه مخصوص ابریشم، پشم یا چرم، از جمله زینتی یا چیزهایی که این پارچه‌ها ساخته شده‌اند، نیست.

شستشوی لباس های سفیدی که رنگ گرفته اند

شستشو و حفظ سفیدی لباس های سفید گاهی برایتان کار مشکلی است .احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که به طور اتفاقی پیراهن سفید را با لباس های دیگر داخل ماشین لباسشویی انداخته باشید و بعد از پایان شستشو متوجه شوید که لباس سفید شما رنگ لباس های دیگر را به خود گرفته است ، راه حلی برای رفع این مشکل وجود دارد که به شما معرفی خواهیم کرد.

برای سفید تر شدن لباس های سفید لباس ها را با سرکه بشویید

به گزارش هوم پیچاگر چنین مشکلی برایتان پیش آمد به سراغ سرکه و جوش شیرین بروید.

هوم پیچ طبق یک تحقیق با استفاده از مقداری سرکه موفق به سفید و درخشان شدن لباس شد که در شستشو رنگ رفته بود. سرکه بهترین روش برای شستشوی لباس سفید رنگ گرفته در این آزمایش یک ملحفه و یک پیراهن سفید رنگ که با چندین بار شستشو تیرگی کف آن برطرف نشده بود با نصف فنجان سرکه و درجه آب ۶۰ داخل ماشین لباسشویی شسته شد و کاملا سفید شد. این آزمایش برای لباس هایی که بر اثر شستشوی همزمان با لباس های رنگی دیگر رنگ گرفته بودند نیز به همین روش شسته و کاملا سفید شدند.

_ سرکه علاوه بر قیمت پایین نسبت به شوینده های صنعتی حاوی مواد سمی کمتری است و موجب آسیب به ریه و سیستم تنفسی نمی شود.

شیوه‌ی سفید کردن لباس ها ، ملحفه و کتان

بیشتر بدانیم : چرا لباس ها داخل ماشین لباسشویی تمیز نمی شوند

خیساندن لباس در آب لیمو معجزه گر است

آب لیمو بهترین ماده برای شستشوی لباس های سفید است و می تواند به آن ها درخشندگی لازم را بدهد و بیش از حد معمول آن ها را سفید نکند، اما سفید کننده ها سفیدی غیر طبیعی دارند، نصف فنجان آب لیمو را با یک لگن آب داغ مخلوط کنید و آن را کامل هم بزنید و به مدت ۲ ساعت یا حتی شب تا صبح لباس ها را درون آن بخیسانید.

حالا بعد از این مدت زمان، لباس ها را از لگن بیرون بیاورید و آن ها را مثل همیشه داخل ماشین لباسشویی بشویید، لیمو قادر است رنگ هایی که مثل زنگ زدگی هستند را نیز از بین ببرد، اگر چنین لکه ای روی لباس بود، آب لیمو را به همان قسمت آغشته کنید و مقداری پودر روی آن بپاشید، حال اجازه دهید که به مدت سی دقیقه مواد روی لباس بماند و خواهید دید که لکه ها محو خواهند شد، سپس آن ها را مثل همیشه با ماشین لباسشویی بشویید.

مقدار کمی جوش شیرین داخل ماشین لباسشویی بریزید.

جوش شیرین از نظر شیمیایی بسیار شبیه کربنات سدیم بلورین است و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد، جوش شیرین بوی بد را نیز از بین می برد، لباس ها نیز روشن تر از حد طبیعی خود نخواهند شد، در حالی که کاملا تمیز می شوند، جوش شیرین همچنین یک ضد عفونی کننده ملایم نیز هست، بنابراین با اضافه کردن مقداری جوش شیرین از رشد باکتری لباس ها و ماشین لباسشویی جلوگیری خواهد شد.

بیشتر بدانیم : چه مقدار لباس در لباسشویی بریزیم ؟

پهن کردن لباس جلوی نور خورشید

اگر امکانش هست، لباسها را در بیرون و زیر نور آفتاب خشک کنید. اشعه‌ی فرابنفش نور خورشید به سفید شدن لباسها کمک می‌کند.

سفید‌کننده‌ی کلر

از سفید‌کننده‌ی کلر می‌توان برای بافتهای پنبه‌ای استفاده کرد که به خاطر نگهداری در یک مکان به زردی گراییده است. همیشه از راهنمای محصول پیروی کنید و بیش از حد مجاز سفید‌کننده به‌کار نبرید. در صورتی که هنگام بیرون آوردن لباسهای خیس از ماشین لباسشویی هنوز بوی سفیدکننده به مشامتان می‌رسد، یعنی دارید مقدار بیش از حدی سفیدکننده مصرف می‌کنید. از مقدار مورد استفاده‌تان بکاهید و برای اینکه تا جای ممکن بیشتر باقی‌مانده‌ها را از بین برید یکبار دیگر لباسها را آب بکشید.

شیوه‌ی سفید کردن لباس ها ، ملحفه و کتان

چه چیزی سبب زردی لباسهای سفید می‌شود؟

عوامل محیطی مثل نیکوتین دود سیگار یا باقی‌مانده‌های چرب غذا لباس را زرد می‌کنند. رنگ زرد زیر بغل نیز به خاطر واکنش ضدعرق و نمکهای بدن رخ می‌دهد. لباسهایی که به شکلی نادرست انبار شده‌اند نیز با اسیدهای موجود در کارتن کاغذی یا قفسه‌های چوبی واکنش نشان می‌دهند و زرد می‌شوند.

سفید‌کننده‌ی کلر گزینه‌ای عالی برای شستشو و ضدعفونی کردن است، اما در صورت استفاده‌ی مقدار زیادی از آن برای شستشوی البسه‌ی سفید مصنوعی مثل نایلون، میکروفیبرها یا پلی‌استر، لباس را زرد می‌کند. سفیدکننده باعث تضعیف بافت لباس می‌شود و پلی‌مرهای مصنوعی را به رنگ اصلی‌شان، یعنی زرد، بر می‌گرداند.

حتی بافتهای سفید که از مواد طبیعی ساخته شده‌اند، مثل پنبه و کتان، نیز در صورتی که بیش از حد با سفید‌کننده‌ی کلر شستشو شوند رنگشان زرد می‌شود. استفاده‌ی بیش از حد از سفید‌کننده‌ی کلر نیز می‌توانند وقتی لباسهای سفید برای خشک شدن زیر نور آفتاب آویزان هستند زرد کند، چون اشعه‌ی فرابنفش خورشید لایه‌ی دیگری از سفید‌کنندگی را به لباس می‌افزاید.

در صورتی هم که از مواد شوینده یا نرم‌کننده‌ی زیاد استفاده می‌کنید ولی به‌خوبی لباسها را آبکشی نمی‌کنید، گرمای زیاد خشک‌کن لباسشویی سبب می‌شود باقی‌مانده‌ها به بافت لباسها «رسوخ» کند و آنها را خاکستری یا زرد‌رنگ کند.

بیشتر بدانیم : ۱۱ چیزی که هرگز نباید داخل ماشین لباسشویی قرار دهید؟

شیوه‌ی انبار کردن لباسهای سفید برای جلوگیری از زرد شدنشان

قبل از کنار گذاردن لباسهای سفید برای مدت طولانی، حتی برای یک فصل، مطمئن شوید لباسها یا کتانها کاملاً تمیز و عاری از لکه‌های داخل لباسشویی یا خشک‌کن باشند. اگر مطمئن نیستید که تمیز هستند یا نه، ارزشش را دارد برای اطمینان هم که شده یک بار دیگر آنها را شست. فقط اطمینان حاصل کنید لباسها قبل از بسته‌بندی کاملاً خشک باشند. قبل از اینکه به لباسها دست بزنید، دستهایتان را کاملاً بشویید؛ زیرا لوسیون و کرمهای دست سبب از بین رفتن رنگ سفید لباسها می‌شود.

فضایی خنک و خشکی برای انبار کردن انتخاب کنید. از فضاهایی با دماهای زیاد مثل زیرشیروانی، زیرزمینها و گاراژها خودداری کنید. استفاده از نوع مناسب محفظه‌ی بسته‌بندی برای جلوگیری از زرد شدن لباسها حائز اهمیت است. یک گزینه استفاده از جعبه‌های بسته‌بندی است که برای مصارف ذخیره‌سازی به فروش می‌رسد. همچنین لازم است کاغذهای سفید مخصوص ذخیره‌سازی خریداری کنید که باید هم عاری از اسید باشد و هم لیگنین.

شیوه‌ی سفید کردن لباس ها ، ملحفه و کتان

با این حال، اگر نگران آسیب دیدن جعبه یا خراب شدنش هستید، جعبه‌های پلاستیکی بخرید. جعبه باید از قالب پلی پروپیلن ساخته شده باشد تا برای لباسها ایمن باشد. درون نماد سه‌گوش بازیافت به‌دنبال علامت ۵# یا برای اطمینان حروف «PP» باشید تا نوع درستی از جعبه‌های پلاستیکی را که از خود مواد شیمیایی ساتع نمی‌کنند خریداری کرده باشید.

در صورت برطرف نشدن خطا از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید

نظرسنجی در مورد این پست
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
ثبت درخواست مشاوره
برای مشاوره تلفنی و آموزش کامل لطفا مبلغ 10000 تومان پرداخت کنید.

و یا میتوانید مبلغ 10000 تومان را به شماره کارت زیر واریز کنید.

6037-9973-6151-6926

به نام محمدرضا سلمانی ماهینی

پس از پرداخت عکس رسید را به شماره 09383394908 ارسال کنید.


نظر خود را در مورد این پست بنویسید.

برای تماس کلیک کنید