طریقه استفاده مایکروفر بوش

 • 0
طریقه استفاده مایکروفر بوش

طریقه استفاده مایکروفر بوش

نکات ایمنی موجود در دفترچه راهنمای ماکروفر بوش

طریقه استفاده مایکروفر بوش

1- ماکروفر را در کنار یخچال، بخاری، ماشین لباسشویی و یا ماشین ظرفشویی نصب نکنید. ماکروفر باید از این دستگاه‌ها حداقل 30 سانتی متر فاصله داشته باشد.
2- ماکروفر بوش از قفل ایمنی برخوردار است، بنابراین شما نمی‌توانید زمانی که درب دستگاه باز است از آن استفاده کنید. ضمناً به هیچ عنوان نباید زمانی که ماکروفر روشن و در حال فعالیت است اقدام به باز کردن درب آن کنید.
3- در صورتی که درب ماکروفر خراب شد، به هیچ وجه نباید از دستگاه استفاده کنید. در صورت خرابی درب، ممکن است اشعه‌ها به بیرون از دستگاه درز کنند که این مورد، موردی خطرناک است. با مواجهه با خرابی درب ماکروفر، در سریع‌ترین زمان با نمایندگی تماس بگیرید.
4- زمانی که غذا در ماکروفر نیست از آن استفاده نکنید. این قضیه برای جوجه گردان نیز صادق است. یعنی در صورتی که جوجه گردان حاوی غذا نیست، نباید آن را فعال کنید.
5- غذاهایی که از بسته بندی برخوردار هستند را داخل فر نگذارید (مگر آن که بر روی بسته بندی ذکر شده باشد که این امر مشکلی ندارد).
6- اگر دودی در ماکروفر مشاهده کردید فوراً آن را خاموش کرده و دوشاخه را از پریز بکشید.
7- سعی کنید تا جای امکان از قرار دادن مواد غذایی‌ای که در ظروف پلاستیکی و یا یک بار مصرف هستند در ماکروفر اجتناب کنید. اما اگر این کار را انجام دادید مدام به فر سر بزنید تا مطمئن شوید که غذا از ظرف پلاستیکی به بیرون ریخته نشده است.
8- زمانی که ماکروفر روشن است،المنت‌های حرارتی داغ می‌شوند. بنابراین نباید به آن‌ها دست بزنید.
9-مطابق با راهنمای فارسی ماکروفر بوش از دسترسی کودکان به ماکروفر جلوگیری کنید. اجازه ندهید که از ماکروفر به عنوان اسباب بازی استفاده کنند.
10- برای تمیز کردن ماکروفر از مواد شوینده قوی و همچنین اسکاچ و سیم ظرفشویی استفاده نکنید.
11- به خاطر داشته باشید که برای تمیز کردن دستگاه، بایستی حتماً دوشاخه‌ی آن را از پریز بیرون بکشید.

طریقه استفاده مایکروفر بوش

راهنمای استفاده از ماکروفر بوش

مروری مختصر بر برخی از مهم‌ترین نکات ایمنی موجود در راهنمای فارسی ماکروفر بوش داشتیم، اکنون نوبت به آن رسیده که به نکات مفید جهت استفاده‌ی بهتر از ماکروفر بوش پرداخته شود. مهم‌ترینِ این نکات در راهنمای فارسی ماکروفر بوش عبارتند از:

1- برای پخت بهتر مواد غذایی بلند، بهتر است به طور مرتب آن‌ها را در ماکروفر بچرخانید.
2- اشعه‌ی ماکروفر رطوبت را تبخیر می‌کند، بنابراین بهتر است غذاهای خشک مانند برخی از سبزیجات و یا گوشت‌های بریان را پیش از قرار دادن در ماکروفر اندکی مرطوب کنید.
3- با پوشاندن غذا می‌توانید موجب پختِ سریع‌ترِ غذا شوید.
4- نباید برای قرار دادن غذا در ماکروفر از ظروف فلزی استفاده کنید. ظروف فلزی امواج را از خود عبور نمی‌دهند بلکه آن را بازتاب می‌‌دهند. ضمناً برای خود ماکروفر نیز مضر هستند. سعی کنید از ظروف مناسب و مخصوص ماکروفر استفاده کنید.
5- غذاهای پر چرب را در ماکروفر سرخ نکنید. راهنمای فارسی ماکروفر بوش تأکید زیادی بر این نکته دارد.
6- تخم مرغ را با پوست نپزید.
7- پیش از قرار دادن سیب زمینی، سیب درختی و تمامی میوه‌های پوست‌دار پوستِ آن‌ها را بکنید.
8- هر چه غذا کوچک‌تر و کم وزن‌تر باشد به حرارت کمتری جهت پخت نیاز دارد. این نکته را در ذهن داشته باشید.
9- بهتر است مواد غذایی پر حجم را به قطعه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و سپس آن‌ها را در ماکروفر قرار دهید. به این ترتیب، غذای مورد نظر سریع‌تر و بهتر پخته خواهد شد.
10- برای پخت گریل حتماً از سه پایه استفاده کنید.

طریقه استفاده مایکروفر بوش

مایکروویو روشی ایمن، مؤثر و سریع برای پختن بسیاری از غذاهاست تا زمانی که چند قانون اساسی در مورد مایکروویو را رعایت کنید. مانند هر دستگاه پخت و پز دیگر، اگر به طور صحیح از آن استفاده نکنید، می تواند بسیار خطرناک باشد یا غذای شما را خراب کند. با دستورالعمل های آموزش استفاده از مایکروویو همراه با دستورالعمل های مربوط به هر نوع مواد غذایی بسته بندی شده، می توانید سلامت خود و خانواده تان را تضمین کنید. .

طریقه استفاده مایکروفر بوش

آموزش استفاده از مایکروویو

پخت و پز در اجاق مایکروویو برخلاف هر نوع آشپزی معمولی است. شما باید مجموعه متفاوتی از قوانین پخت و پز مخصوص مایکروویو را دنبال کنید. اگرچه شما نمی توانید هر نوع غذا را در مایکروویو قرار دهید، اما در کل می تواند یک ابزار مفید پخت و پز باشد.

طرز استفاده از مایکروویو

مایکروویو تابش مشابه نور یا اشعه خورشید را به غذایی که داخل اجاق گاز گذاشته اید، می فرستد تا آن را گرم کند. این روش معمولاً سریعتر از استفاده از اجاق گاز سنتی یا سایر وسایل آشپزی مانند توستر برقی است. از اجاق های مایکروویو می توان برای پختن مواد غذایی از ابتدا، گرم کردن غذاهای منجمد به سرعت و یا دوباره گرم کردن باقیمانده یخچال استفاده کرد. همچنین برای تهیه تنقلاتی مانند پاپ کورن مورد استفاده قرار می گیرند.

طریقه استفاده مایکروفر بوش

اجاق های مایکروویو معمولاً جمع و جورتر از اجاق های سنتی هستند و می توان آنها را به پریزهای معمولی وصل کرد و آنها را بر روی یک میز در بسیاری از خانه ها قرار دارد. برخی از آنها نیز همراه با اجاق های سنتی ساخته شده اند. معمولاً بدون سیم کشی برقی مورد استفاده قرار می گیرند و آنها را به یک دستگاه همه کاره تبدیل می کنند و نسبت به صفحات برقی که سطوح آشپزی را گرم دارند، ایمن تر به حساب می آید.

به یاد داشته باشید که هر چیزی را که درون مایکروویو شما ریخته می شود تمیز کنید. اگر در سطح داخلی اجاق گاز پخته شود، داخل مایکروویو پوسیده خواهدشد و باعث آلوده کردن مواد غذایی دیگر با بوی آن شود.

آموزش استفاده از مایکروویو

نحوه استفاده از مایکرویو

برای شروع کار ابتدا باید با دکمه های روی دستگاه و تنظیمات آن آشنایی پیدا کنید.

کلید مایکرو – micro

مایکرو جهت پختن و گرم کردن مواد غذایی می باشد. این دکمه دارای 5 سیستم است.

 1. 900 وات: شعله زیاد
 2. 600 وات: شعله متوسط
 3. 360 وات: شعله کم
 4. 180 وات: دم کردن زعفران – جهت دم کردن زعفران از ظرف بزرگ استفاده کنید.
 5. 90 وات: نرم کردن بستنی

طریقه استفاده مایکروفر بوش

روش استفاده از دکمه micro

 1. یکبار کلید micro رافشار دهید تا 900w روی نمایشگر ظاهر شود.
 2. با کلید چرخان، قدرت (900.600.360.180.90) را تعیین کنید.
 3. کلید enter را بزنید.
 4. به وسیله کلید چرخان زمان را تعیین کنید.
 5. start را بزنید تا دستگاه شروع به کار کند.

روش استفاده از Grill در مایکروویو

 1. دکمه گریل را یک بار بزنید.
 2. با کلید چرخان (gr-1 وgr -2 وgr -3 ) را تعیین کنید.
 • gr-1: به منظور برشته کردن روی غذا می باشد. در این تنظیم که هیتر بالاست ظرف روی سه پایه بلند فلزی باید قرار بگیرد.
 • gr-2: قدرت بسیار ضعیف می باشد. این تنظیم که هیتر بالاست، استفاده زیادی ندارد.
 • gr-3: به منظور برشته کردن زیر غذا می باشد. در این تنظیم که هیتر پایین است، ظرف باید روی سینی فلزی خود دستگاه قرار بگیرد.

طریقه استفاده مایکروفر بوش

نکته: دستور بالا برای دستگاه های سولار می باشد. در دستگاه های غیر سولار فقط دکمه گریل را زده و استارت می کنید. برای استفاده از ترکیب گریل و مایکرو، ابتدا دکمه گریل رو بزنید و سپس قدرت مایکرو را مشخص کرده و پس از تعیین زمان استارت کنید.

استفاده از کانوکشن convection:

کانوکشن جهت پختن کیک و شیرینی می باشد. جهت پخت کیک و شیرینی همچون فر باید دستگاه از قبل با کانوکشن گرم شود.

گرم کردن مایکروویو با کانوکشن:

 1. قبل از گرم کردن دستگاه باید خالی باشد.
 2. کلید کانوکشن را بزنید تا 200 درجه سانتیگراد روی نمایشگر نمایان شود.
 3. به وسیله کلید چرخان دما را بین 40 تا 250 درجه سانتیگراد مشخص کنید. پیش گرمایش کیک ها 180 درجه سانتی گراد است.
 4. کلید استارت را بزنید. پس از ظاهر شدن pr-h دستگاه روشن خواهد شد.
 5. زمانی که دستگاه به دمای مورد نظر برسد، بوق زده و عبارت pr-h چشمک خواهد زد.

طبخ شیرینی:

یکبار دکمه stop را بزنید و درب دستگاه را باز کنید و بدون اتلاف وقت سه پایه شیرینی را داخل دستگاه بگذارید و پس از بستن درب دستگاه، زمان پخت را با دکمه چرخان مشخص کنید و استارت بزنید.  زمان پخت شیرینی در مایکرویو طبق دستور فر گاز می باشد.

طریقه استفاده مایکروفر بوش

طبخ کیک: 

دوبار دکمه stop را بزنید تا دستگاه خاموش شود. مایع کیک را در مایکرویو قرار داده و تنظیمات طبخ کیک را مشخص کنید.

روش استفاده از کلید combi:

از کلید combi برای پختن و برشته کردن غذاها با هم استفاده می شود. این کلید دارای 5 حالت ترکیب می باشد: co-1- co2 – co3- co4 – co5. لازم به ذکر است که دکمه co2 کاربردی ندارد. قدرت در سیستم کامبی با توجه به حجم غذا می باشد. در حجم بیشتر قدرت بالاتر می رود، مثلا برای جوجه کباب قدرت 180 وات استفاده می شود در حالی که برای مرغ درسته از قدرت 600 وات استفاده می شود.

 • کلید combi را بزنید و با استفاده از کلید چرخان combi موردنظرتان را (co-1- co2 – co3- co4 – co5) مشخص می کنیم.
 • کلید enter را بزنید و با استفاده از کلید چرخان زمان را تعیین کنید و استارت را بزنید.

حالت co1:

گریل زیاد همراه با مایکرو. در این حالت غذا هم پخته شده و روی آن برشته خواهد شد. غذا روی سه پایه فلزی قرار گرفته و نیازی به بستن درب آن نیست. برای این تنظیم کلید combi را زده و حالت co1 را با استفاده از کلید چرخان بزنید. اینتر را زده و با استفاده از کلید چرخان، قدرت را مشخص خواهید کرد. قدرت  600 – 360 – 180 می باشد. اینتر را زده و استارت کنید.

حالت co3:

گریل کم همراه با مایکرو. در این حالت غذا هم پخته شده و زیر آن برشته خواهد شد. غذا روی سه پایه فلزی قرار می گیرد. برای این تنظیم کلید combi را زده و حالت co3 را با استفاده از کلید چرخان بزنید. اینتر را زده و با استفاده از کلید چرخان، قدرت را مشخص خواهید کرد. قدرت  600 – 360 – 180 می باشد. اینتر را زده و استارت کنید.

حالت co4:

گریل کم و زیاد همراه با مایکرو. در این حالت غذا هم پخته شده و زیر و روی آن برشته خواهد شد. غذا روی سه پایه فلزی قرار گرفته و نیازی به بستن درب آن نیست. برای این تنظیم کلید combi را زده و حالت co4 را با استفاده از کلید چرخان بزنید. اینتر را زده و با استفاده از کلید چرخان، قدرت را مشخص خواهید کرد. قدرت  600 – 360 – 180 می باشد. صفر وات یعنی تنها برشته شود. اینتر را زده و استارت کنید. دما در این حالت تنها 250 درجه سانتی گراد می باشد.

حالت co5:

کانوکشن همراه با مایکرو. در این حالت برای طبخ کیک و غذاهای خمیری مانند پیتزا استفاده می شود. غذا روی سه پایه کوتاه فلزی قرار می گیرد. برای این تنظیم کلید combi را زده و حالت co5 را با استفاده از کلید چرخان بزنید. اینتر را زده و با استفاده از کلید چرخان ایتدا دمای بین 100 تا 250 درجه سانتی گراد را مشخص کنید و اینتر بزنید، سپس با استفاده از کلید چرخان قدرت را مشخص خواهید کرد. قدرت  600 – 360 – 180 می باشد. صفر وات یعنی تنها برشته شود. اینتر را زده و استارت کنید. دما در این حالت تنها 250 درجه سانتی گراد می باشد.

طریقه استفاده مایکروفر بوش

روش یخ زدایی اتوماتیک در مایکروویو:

قسمت آخر آموزش استفاده از مایکروویو ، یخ زدایی اتوماتیک است. در یخ زدایی از مایکرو 360 وات استفاده می شود و زمان را هم از 30 ثانیه به بالا تعیین می کنیم. هر چه مواد بیشتر باشد زمان بیشتری لازم است. در حین یخ زدایی نیز مواد را زیر ورو کرده تا کاملا یخ زدایی شوند.

حتماً در هنگام ذوب کردن مواد از تنظیم قدرت یخ زدگی (30 تا 40 درصد از قدرت کامل) استفاده کنید. با انجام این کار، اطمینان حاصل می شود که مواد غذایی به آرامی و یکنواخت یخ زده می شوند. هر چند وقت یکبار غذای خود را بچرخانید، اینکار به یخ زدایی کمک می کند. به خاطر داشته باشید که گوشت را با مایکروویو ذوب نکنید.

 1. یکبارکلید auto defrost را فشار دهید.
 2. با استفاده از کلید چرخان نوع مواد غذایی را انتخاب کنید.
 3. گوشت 1 – مرغ 2 – ماهی 3 – نان 4
 4. اینتر را فشار دهید.
 5. با استفاده از کلید چرخان وزن ماده مورد نظر را براساس کیلوگرم تعیین کنید.
 6. استارت کنید.

زمان و نکات مهم مایکروویو

بعضی از مایکروویوها دارای دکمه های مربوط به غذاهای خاص مانند سیب زمینی، ماکارونی یا پاپ کورن هستند تا زمان و شدت پخت و پز را به بهترین وجه تنظیم کنید. در غیر این صورت، می توانید کتابچه راهنمای مایکروویو را مطالعه کنید یا به صورت آنلاین به دنبال نکات آشپزی اجاق مایکروویو برای غذاهای مورد علاقه خود باشید. همچنین برخی از غذاها قبل از پختن در مایکروویو از آماده سازی ویژه استفاده کنید. به عنوان مثال، قبل از اینکه سیب زمینی را در مایکروویو قرار دهید، آن را سوراخ کنید، این کار به این منظور است که از تجمع بخار در درون سیب زمینی و در نهایت ترکیدن آن جلوگیری کنید.

اگر می خواهید غذاهای آماده مانند شام یخ زده یا پاپ کورن بسته بندی شده را درون دستگاه قرار دهید، بسته بندی مواد غذایی را جهت مجاز بودن استفاده از مایکروویو بررسی کنید. بسته به ویژگی های خاص مایکروویو ممکن است لازم باشد تنظیماتی را انجام دهید.

این ایده خوبی است که بگذارید مواد غذایی بعد از اتمام زمان کمی درون دستگاه بمانند زیرا مایکروویوها غذاها را به طور یکنواخت می پزند و باعث ایجاد نقاط گرم و سرد می شوند. هنگامی که غذا بماند، گرما به طور طبیعی از طریق آن عبور می کند و غذا به طور یکنواخت تر گرم خواهد شد.

خطرات و نکات ایمنی مایکروویو

یکی از مهمترین نکات ایمنی مایکروویو، قرار ندادن فلز در اجاق مایکروویو است. این عمل می تواند منجر به جرقه های الکتریکی و آتش سوزی در مایکروویو شود. اگر به طور اتفاقی فویل آلومینیومی یا وسایل فلزی در مایکروویو قرار داده اید  به محض مشاهده مشکل، دستگاه را خاموش کنید.

مانند سایر وسایل آشپزی، بدون نگهداری صحیح مایکروویو می تواند مشکل آفرین باشد. در صورت عدم وجود اختلال در عملکرد و یا گرمای بیش از حد غذا، آن را خاموش کرده و منتظر خنک شدن غذا باشید.

اجاق های مایکروفر (مایکروویو) معمولاً در دستگاه های ضربان ساز و سایر تجهیزات پزشکی اختلال ایجاد نمی کنند، اما اگر مطمئن نیستید که مشکل از کجاست، با پزشک خود یا شرکت سازنده دستگاه خود صحبت کنید. مایکروویوها ممکن است با دیگر سیستمهای رادیویی مستقر در خانه، مانند Wi-Fi، اختلال ایجاد کنند. اگر با Wi-Fi خود کاری مهم انجام داده اید که نمی خواهید قطع شود یا یک بازی آنلاین بازی می کنید، صبر کنید تا استفاده از اجاق مایکروویو تمام شود.

طریقه استفاده مایکروفر بوش

نکاتی در مورد استفاده از اجاق مایکروویو

استفاده از ظروف

 • از وسایل آشپزی فلزی سنتی در مایکروویو استفاده نکنید. اشعه های مایکروویو نمی توانند از فلز عبور کنند و باعث جرقه زدن و آتش سوزی خواهند شد.
 • غذاهایی که به آب زیادی نیاز دارند را در مایکروویو امتحان نکنید، مانند ماکارونی. آنها در مایکروویو خوب پخته نمی شوند و احتمالاً در مدت زمان کمتری در اجاق گاز طبخ می شوند.
 • از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید. مواد شیمیایی ظروف پلاستیکی در اثر تابش اشعه می توانند وارد غذا شوند. در حالی که این امر با استفاده از شیشه و سرامیک اتفاق نمی افتد زیرا خنثی هستند.

طریقه استفاده مایکروفر بوش

نحوه پخت غذاها

 • غذاها را طوری بچینید که به طور مساوی طبخ شوند. غذاهایی با اندازه و شکل یکسان مانند سیب زمینی را در یک دایره یا مربع با فضای بین آنها قرار دهید و هیچ موردی در مرکز قرار نگیرد.
 • تمام غذاها را به طور هم زمان طبخ نکنید. غذاهای مختلف در زمان های مختلف گرم می شوند. یک غذای پرپشت تر و غلیظ مانند استیک یا سیب زمینی بسیار متفاوت با سوپ یا خورش گرم می شود. سوپ خیلی سریعتر گرم می شود، اما همچنین گرمای خود را با سرعت بیشتری از دست می دهد.
 • روی ظروف را بپوشانید. باز گذاشتن درب ظرف باعث می شود یک پوشش از بین می برد و زمان پخت و پز کاهش یابد. بعضی از مواد نیز با اشعه مستقیم مایکروویو واکنش داده و منفجر می شوند مانند کدو تنبل. بنابراین بهترین کار پوشاندن درب ظروف است.
 • اغلب مواد غذایی را هم بزنید، بچرخانید و بچرخانید. این توزیع یکنواخت گرما را تضمین می کند.
 • در صورت امکان غذاها را به قطعات کوچک برش دهید. قطعات کوچک سریعتر از قطعات بزرگ می پزند.
 • قبل از پخت و پز، از چنگال برای سوراخ کردن غذاهایی مانند سیب زمینی، هات داگ و کالباس استفاده کنید. سوراخ کردن باعث فرار بخار می شود که در غیر این صورت می تواند به شکافتن ناگهانی و پراکنده شدن منجر شود.

در صورت بروز هرگونه مشکل در مایکروفر بوش با کارشناسان هوم پیچ تماس بگیرید

مطالب مشابه

لباسشویی بوش           ساید با ساید بوش           کولرگازی بوش

نظرسنجی در مورد این پست
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
ثبت درخواست مشاوره
برای مشاوره تلفنی و آموزش کامل لطفا مبلغ 10000 تومان پرداخت کنید.

و یا میتوانید مبلغ 10000 تومان را به شماره کارت زیر واریز کنید.

6037-9973-6151-6926

به نام محمدرضا سلمانی ماهینی

پس از پرداخت عکس رسید را به شماره 09383394908 ارسال کنید.


نظر خود را در مورد این پست بنویسید.

برای تماس کلیک کنید