علت پایین بودن وضوح تصویر در تلویزیون

علت پایین بودن وضوح تصویر در تلویزیون

 وضوح تصویر تلویزیون  پایین است

در صورت مواجه شدن با همچین مساله‌ای دقت کنید که با راهکار‌های خیلی ساده‌ای که در ادامه خواهید خواند، می‌توانید خودتان مشکل تلویزیون در خصوص پایین بودن وضوح تصویر را متوجه بشوید.

 1. در این صورت حتما یک فیلم با کیفیت روی فلش بریزید و به تلویزیون وصل کنید.
 2. چک کنید آیا تلویزیون تصویری که از فلش پخش می‌شود را با کیفیت نمایش می‌دهد یا خیر؟

اگر تصویری که با فلش روی تلویزیون پخش می‌شود کیفیت داشته باشد که مشکل از شبکه صدا و سیما یا تصویری بوده که در آن زمان در حال پخش بوده، اما اگر تصویری که می‌بینید با فلش هم کیفیت نداشت در این مورد حتما برای اینکه از علت خرابی تلویزیون اطمینان داشته باشید، کار را به متخصصان بسپارید. باید ایراد تلویزیون تخصصی توسط تکنسین‌های ما چک شود.

علت پایین بودن وضوح تصویر در تلویزیون

چگونه با انجام تنظیمات،کیفیت تصویر تلویزیون را بهبود دهیم؟

یکی از مشکلاتی که معمولا خریداران تلویزیون‌های UHD برای تنظیمات رنگ تلویزیون 4k  با آن روبرو می­شوند، تفاوت تصویر کانال‌های تلویزیونی با تصویری است که در فروشگاه مشاهده کرده­‌اند. اما این نشان دهنده‌ی مشکل در ساختار تلویزیون نیست. فروشگاه‌ها برای نمایش حداکثر کیفیت تصویر تلویزیون، فیلم‌هایی با رزولوشن UHD یا FHD و با کیفیت بالا برای نمایش ارائه می­دهند. بنابراین تصویری که شما در فروشگاه بر روی تلویزیون مشاهده می‌­­کنید، از نظر کیفیت در سطح بسیار بالایی قرار دارد. طبیعی است وقتی تصویری با کیفیت پایین‌تر فیلم برداری شده باشد، در بهترین تلویزیون نیز تغییری نخواهد کرد؛ بلکه ممکن است تنها تا حدی بهتر نمایش داده شود.
البته شما می‌­توانید با انجام تنظیم کیفیت تصویر تلویزیون، کیفیت را افزایش دهید؛ با توجه به اینکه بسیاری از گزینه‌های تنظیمات تصویر، تخصصی است به شما پیشنهاد می­‌کنیم با مطالعه‌ی این راهنما، به انجام بهترین تنظیم رنگ تلویزیون  و تنظیمات نور صفحه تلویزیون ، اقدام نمایید. در نظر داشته باشید حالت‌های تصویر و تنظیمات تخصصی برای تنظیمات تصویر تلویزیون ال جی، با توجه به منوی یک دستگاه سطح بالا و تنظیمات رنگ تلویزیون  اسمارت توضیح داده شده است؛ ممکن است تلویزیون شما بنا به مدل، برخی از این گزینه ها را نداشته باشد.

چگونه کیفیت تلویزیون را بالا ببریم

در منوی تصویر تلویزیون‌ها، حالت تصویر گزینه‌ای می­باشد که مربوط به کیفیت تصویر تلویزیون است. این منو، برخی زیرمجموعه‌ها را نیز برای تنظیم دستی نور، وضوح، … و کنترل‌های پیشرفته دارد.

آموزش تنظیم اندازه تصویر تلویزیون 

برای آنکه تنظیمات رنگ و نسبت تصویر در تلویزیون را انجام دهید ابتدا در نظر داشته باشید که اندازه‌ی تصویر در وضعیت مناسب باشد. بدین معنا که تصویر از نظر اندازه به درستی بر روی صفحه نمایش داده شود. برای انجام این تنظیمات از قسمت نسبت ابعاد تلویزیون نسبت 16:9 انتخاب کنید.

علت پایین بودن وضوح تصویر در تلویزیون
 • حالت‌های تصویر تلویزیون 

در این قسمت حالت تصویر درخشان، استاندارد، اقتصادی، فوتبال، سینما و حالت‌های ویژه برای محیط روشن و تیره وجود دارد. شما می‌توانید با توجه به سلیقه‌ی خود و یا نوع محتوای در حال پخش، این گزینه را تنظیم نمایید. بهترین حالتی که هوم پیچبه شما پیشنهاد می‌دهد، مد تصویر درخشان (Vivid) می­‌باشد. زیرا تصویر بر روی این حالت به دلیل درخشندگی بیشتر، زیباتر به نظر می­رسد.
اگر از تلویزیون خود بیشتر برای تماشای تصویر کنسول بازی استفاده می‌کنید، بهتر است حالت بازی (Game) را انتخاب کنید. برای تماشای تصاویری با سرعت تصویر بالا و یا فوتبال نیز، بهترین حالت تصویر، فوتبال است. حالت‌های ویژه به شما امکان تنظیم تخصصی تصویر را می‌دهد.
 • تنظیمات دستی ویژگی‌های تصویر در زیرمجموعه­‌ی حالت تصویر تلویزیون 

شما می­‌توانید در این قسمت، همانطور که یک حالت را انتخاب نموده‌­اید، ویژگی‌­های آن را نیز تا حدی به دلخواه تغییر دهید. در ادامه روش انجام تنظیمات شرح داده می­شود.

1. تنظیم روشنایی، نور و کنتراست در تلویزیون 

معمولا کنتراست و روشنایی در سطح بالایی انتخاب شده است. اما شما می‌­توانید تنظیمات روشنایی تلویزیون ال جی را تغییر دهید. به شما توصیه می­‌کنیم اجازه دهید کنتراست همچنان در سطح بالایی باشد و روشنایی را بنا به دلخواه خود تغییر دهید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر کنتراست بر کیفیت تصویر تلویزیون ، راهنمای چه عواملی در کیفیت تصویر تلویزیون موثر است؟ را مطالعه نمایید زیرا در این راهنما ویژگی‌های تلویزیون وضوح بسیار بالا عنوان شده است.

2. تنظیم دمای رنگ و تنظیم رنگ تلویزیون با کنترل

دمای رنگ گزینه‌ای است که می­تواند به شما کمک زیادی کند، تا یک تصویر دلپذیر داشته باشید. معمولا در برخی تلویزیون‌ها شدت رنگ زیاد و در برخی نیز، تصاویر کم رنگ است. ممکن است چنین تصویری مورد پسند شما نباشد.می­توانید با تنظیم دمای رنگ از شدت رنگ‌ها بکاهید و یا در صورت نیاز رنگ های گرم‌تری انتخاب نمایید. در این قسمت با تنظیم درجه‌ی سردی و گرمی رنگ،  شدت رنگ را به دلخواه خود تنظیم کنید.

علت پایین بودن وضوح تصویر در تلویزیون

3. تنظیم وضوح تصویر در تلویزیون 

این گزینه در زیرمجموعه‌­ی حالت تصویر قرار دارد. با توجه به اینکه کیفیت تصاویر کانال‌ها پایین می‌­باشد، تلویزیون‌هایی با رزولوشن FHD و UHD ،کیفیت پایین این تصاویر را با وضوح بالا نمایش می‌­دهد؛ با این شرایط ممکن است شما احساس کنید کیفیت تصویر تلویزیون پایین است و حتی از یک تلویزیون معمولی نیز کیفیت کم­تری دارد. در صورتی که اینطور نیست!
وقتی شما وضوح تصویر تلویزیون را کمی پایین‌تر از حد تنظیم شده‌ی کارخانه انتخاب نمایید، دستگاه از نظر وضوح با تصاویر کانال‌ها هم‌خوانی بیشتری پیدا می‌­کند و شما شاهد کیفیت پایین تصاویر کانال ها نخواهید بود. برای اطلاعات بیشتر درباره میزان تاثیر وضوح تصویر بر تلویزیون‌ها می‌توانید به مقاله‌­ی چه عواملی در کیفیت تصویر تلویزیون موثر است؟  مراجعه نمایید.

4. تنظیم ته رنگ

­ته رنگ مربوط به رنگ زمینه می­باشد. بهتر است این گزینه را تغییر ندهید. زیرا با تغییر این گزینه، زمینه‌ی تصویر به یک رنگ خاص متمایل خواهد شد و ممکن است رنگ‌ها به شکل واقعی نمایان نشود. توصیه می­‌کنیم این گزینه بر روی پیش فرض کارخانه باشد .

5. گزینه‌های عکس در تلویزیون 

گزینه‌های عکس نیز، زیرمجموعه‌ی حالت تصویر است. برخی از تنظیمات تخصصی در این قسمت انجام می‌­شود که در ادامه توضیح می‌دهیم:
علت پایین بودن وضوح تصویر در تلویزیون
 • کاهش نویز و کاهش نویز MPEG

می‌­توانید با تنظیم این گزینه تاثیر نویز را بر روی سیگنال‌های ارسالی به گیرنده‌ی تلویزیون کاهش دهید.
 •  میزان سیاهی

این گزینه، میزان روشنایی و کنتراست تصویر را بنا به میزان سیاهی قابل نمایش تلویزیون، برای تصویر ورودی تغییر می‌­دهد.
 •  سینمای واقعی

با انتخاب این گزینه، بهترین حالت برای تماشای فیلم ایجاد می‌­شود.
 •  مراقبت از چشم

با فعال سازی مراقبت از چشم، همراه با روشنایی یا تاریکی، نور تصویر نیز تغییر می‌­یابد و تنظیمات روشنایی تلویزیون
علت پایین بودن وضوح تصویر در تلویزیون
 • تنظیم Tru Motion در تلویزیون 

در برخی مدل‌ها این گزینه وجود دارد و با تنظیم آن می‌­توانید سرعت نمایش تصویر را بهبود بخشید. در برخی مدل‌ها نیز این گزینه وجود ندارد؛ زیرا سرعت به طور خودکار، با توجه به نوع و سرعت محتوای در حال پخش، تنظیم می­‌شود. در این منو می‌­توانید حالت ملایم، واضح و کاربر را به دلخواه انتخاب کنید. در هر یک از این حالت ها میزان سرعت و نرمی تغییر سکانس‌ها تفاوت پیدا می­کند.

6. کنترل‌های پیشرفته­‌ی تصویر تلویزیون

در برخی مدل‌ها می­‌توانید تنظیمات تخصصی‌تری در قسمت کنترل پیشرفته انجام دهید.گزینه­‌های این قسمت بنا به مدل دستگاه، ممکن است متفاوت باشد. در ادامه چند مورد، که تقریبا مهم‌ترین این گزینه‌ها می­­باشد را خواهیم گفت:
 • رنگ چمن (Lawn)

با فعال سازی این گزینه، می­‌توانید کیفیت بهتری برای تماشای تصاویری با پس زمینه‌ی سبز داشته باشید. مانند تصویر زمین فوتبال!
 • رنگ آسمان (Sky)

حالت «رنگ آسمان » نیز، برای تماشای تصاویری با پس زمینه‌ی آبی، کیفیت بالاتری از تصویر را ارائه می­دهد.
 • بهبود دهنده­ی لبه

با تنظیم این گزینه، گوشه‌های تصاویر متمایزتر و مشخص تر می‌­شود.
 • کنتراست دینامیک

با تنظیم «کنتراست دینامیک»، کنتراست با توجه به شفافیت تصویر، در بهترین حالت تنظیم می‌شود.
 • رنگ دینامیک

عملکرد «رنگ دینامیک»، باعث تنظیم رنگ‌ها به شکل واقعی‌تر می‌­شود.
 • فیلتر رنگ

این عملکرد، در راستای ارائه‌ی رنگ‌های واقعی و تنظیم اشباع رنگ، رنگ‌های خاصی از RGB  را تنظیم و در صورت نیاز فیلتر می‌کند.
علت پایین بودن وضوح تصویر در تلویزیون
 • وسعت رنگ

وسعت رنگ، دامنه‌ی رنگ‌های قابل نمایش را انتخاب می‌کند.
 • سیستم مدیریت رنگ

این بخش برای تنظیم تخصصی رنگ تصویر، از سوی افراد متخصص می‌­باشد. یک الگو برای آزمایش و تنظیم دقیق رنگ‌های ( قرمز، سبز، آبی، نیلی، ارغوانی و زرد ) نمایش داده می‌­شود تا با توجه به آن بتوانید رنگ ها را تنظیم نمایید.

کلام پایانی

اکنون شما تنظیمات تخصصی تصویر تلویزیون را خودتان به تنهایی انجام داده اید! امیدواریم با استفاده از این راهنما، شاهد تصویری با کیفیت بالاتر بر روی تلویزیون باشید.همچنین اگر مشکل یا سوالی در این رابطه داشتید خوشحال می‌شویم آن را در نظرات برای ما بنویسید تا به شما کمک کنیم.

علت پایین بودن وضوح تصویر در تلویزیون

در صورت برطرف نشدن خطا از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

علت بهم ریختن ابعاد تصویر

نظرسنجی در مورد این پست
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
ثبت درخواست مشاوره
برای مشاوره تلفنی و آموزش کامل لطفا مبلغ 10000 تومان پرداخت کنید.

و یا میتوانید مبلغ 10000 تومان را به شماره کارت زیر واریز کنید.

6037-9973-6151-6926

به نام محمدرضا سلمانی ماهینی

پس از پرداخت عکس رسید را به شماره 09383394908 ارسال کنید.


نظر خود را در مورد این پست بنویسید.

برای تماس کلیک کنید